SC|06 Powerful Beyond Imagination
SC06 is the International Conference for High Performance Computing Networking and Storage

About Registration Conference Technical Program Exhibits News and Press Travel

Home About SC06 Committees






SC06 Committees

The Conference Committee meets throughout the year and manages the many aspects of the conference.

The current membership is:

CONFERENCE COMMITTEE

Conference General Chair, Barbara Horner-Miller
Arctic Region Supercomputing Center

Conference Deputy Chair, Becky Verastegui
Oak Ridge National Laboratory

Conference Vice Chair, Cherri Pancake
Oregon State University

Committee Support, Vivian Benton
Pittsburgh Supercomputing Center

Assistant Chair, Suzanne Noll
Arctic Region Supercomputing Center

INITIATIVES

Analytics Chair, Tim Leite
Visual Numerics

Storage Challenge Chair, Ray Paden
IBM Corporation

Exotic Technologies Chair, Bill Kramer
NERSC, Lawrence Berkeley National Laboratory

Learning & Physical Challenges Education Chair, Zaida McCunney
NERSC, Lawrence Berkeley National Laboratory

TECHNICAL PROGRAM

Tech Program Co-Chair, Jeff Hollingsworth
University of Maryland

Tech Program Co-Chair, Barb Fossum
Purdue University

Tech Papers Co-Chair, Dan Reed
University of North Carolina

Tech Papers Co-Chair, William Gropp
Argonne National Laboratory

Tutorials Co-Chair, Blaise Barney
Lawrence Livermore National Laboratory

Tutorials Co-Chair, Diane Rover
Iowa State University

Panels Chair, Jack Dongarra
University of Tennessee

Panels Vice Chair, David Walker
Cardiff University

Birds-of-a-Feather Chair, Pete Wilson
Sandia National Laboratories

MasterWorks Chair, Jose Munoz
National Science Foundation

MasterWorks Vice Chair, Jeff Kuehn
Oak Ridge National Laboratory

Invited Speakers Chair, Dona Crawford
Lawrence Livermore National Laboratory

Awards Chair, Sangtae Kim
Purdue University

Proceedings Chair, Janet Brown
Pittsburgh Supercomputing Center

Posters Co-Chair, Alan Sussman
University of Maryland

Posters Co-Chair, Jeffrey Evans
Purdue University

Workshop Chair, Mary Thomas
San Diego State University

Workshop Vice Chair, Radha Nandkumar
National Center for Supercomputing Applications

Challenges Coordinator, Karen Karavanic
Portland State University

Communications Liaison, Harvey Wasserman
Lawrence Berkeley National Laboratory

EXHIBITS

Exhibits Chair, Tim Jones
Oak Ridge National Laboratory

Research Exhibits Chair, Kevin Wohlever
OSC

Industry Exhibits Chair, Valerie Thomas
High Performance Computing Modernization Program

Exhibitor Forum Chair, Chuck Koelbel
Rice University

Exhibits Contact & Liaison, Dave Cooper
Lawrence Livermore National Laboratory

Exhibits Contractor, Peter Erickson
Hall-Erickson Inc.

Exhibits Contractor, Mike Weil
Hall-Erickson Inc.

Exhibits Contractor, Paul Graller
Hall-Erickson Inc.

Decorating Contractor, Darryl Monahan
Freeman Companies

SCinet

SCinet Chair, Dennis Duke
Florida State University

Vice Chair, Jeff Mauth
Pacific Northwest National Laboratory

Deputy Chair, Jackie Kern
National Center for Supercomputing Applications

Architecture, Tracey Wilson
Computer Sciences Corporation

Fiber, Mitch Kutzko
Pacific Northwest National Laboratory

Equipment Co-Chair, Denny Rice
Los Alamos National Laboratory

Equipment Co-Chair, Patrick Dorn
National Center for Supercomputing Applications

Logistics, Ralph McEldowney
Air Force Aeronautical Systems Center

IP Services, Rex Duncan
Oak Ridge National Laboratory

IT Services Co-Chair, Casey Deccio
Sandia National Laboratories

IT Services Co-Chair, Davey Wheeler
National Center for Supercomputer Applications

Measurement, Matt Zekauskas
Internet2

Power, Bill Wing
Oak Ridge National Laboratory

Routing, Linda Winkler
Argonne National Laboratory

Network Security, Bill Nickless
Pacific Northwest National Laboratory

WAN Transport, Dave Pokorney
Florida LambdaRail

Wireless, Jamie Van Randwyk
Sandia National Laboratories

Xnet Co-Chair, Paul Love
Internet Consulting of Vermont

Xnet Co-Chair, Rod Wilson
Nortel

Helpdesk, Doug Luce
Aaronsen Group

Bandwidth Challenge, Debbie Montano
Force10 Networks

InfoStar Co-Chair, Bob Borchers
Maui High Performance Computing Center

InfoStar Co-Chair, Bob Baddeley
Pacific Northwest National Laboratory

Open Infiniband, Bill Boas
Systemfabricworks

Physical Security, Doug Gatchell
National Science Foundation

INFRASTRUCTURE

Infrastructure Co-Chair, Barry Hess
Sandia National Laboratories

Infrastructure Co-Chair, Jim Ferguson
National Center for Supercomputing Applications

Local Arrangements Contractor, Mary Amiot
Northstar Events Management, Inc.

Housing, Gina Morello
NASA Ames Research Center

Catering Contractor, Jan Hull
Contractor

Electrical, Gary New
National Center for Atmospheric Research

Space, Eric Sills
North Carolina State University

Security Chair, Jim Costa
Lawrence Livermore National Laboratory

Security Vice Chair, Trish Larson Damkroger
Lawrence Livermore National Laboratory

AV & PCs, Jackie Kern
National Center for Supercomputer Applications

Signage, Janet McCord
Texas Advanced Computing Center

Conference Office, Margaret Greenwade
YAGG

Student Volunteers Co-Chair, Jennifer Teig von Hoffman
Boston University

Student Volunteers Co-Chair, Deborah Schwartz
NAVAIR Aircraft Division

Internet Services, Matt Link
Indiana University

Photography, Barbara Kucera
University of Kentucky

Webmaster, Virginia Bedford
Arctic Region Supercomputing Center

COMMUNICATIONS

Communications Chair, Wilfred Pinfold
Intel Corporation

Assistant to the Communications Chair, Amy Shetterly
Intel Corporation

Media Relations, Karen Green
Renaissance Computing Institute

Press Releases, Jon Bashor
Lawrence Berkeley National Laboratory

International Relations, Tim Little
High End Computing Marketing Services

Press Room, Betsy Riley
Oak Ridge National Laboratory

Newsletter, Kathryn Kelley
OSC


Program Co-Chair, Dixie Milliken
Intel Corporation

Program Co-Chair, Mary-Ellen Pinfold

Web and collateral, Branwynne Kennedy
Producer, Ultra 16 Inc.

Mailing List, Ray and Gayle Elliott

Technical Program Liaison, Harvey Wasserman
Lawrence Berkeley National Laboratory


FINANCE

Finance Co-Chair, Pat Teller
University of Texas at El Paso

Finance Co-Chair, Jim McGraw
Lawrence Livermore National Laboratory

Finance Contractor, Karin MacBride
Talley Management Group, Inc.

Registration Contractor, Chris Jensen
ExpoExchange, Inc.

Registration Co-Chair, Michele Gunn
Lawrence Livermore National Laboratory

Registration Co-Chair, Kathy Turnbeaugh
Lawrence Livermore National Laboratory

Store Co-Chair, Gloria Montoya-Rivera
Los Alamos National Laboratory

Store Co-Chair, Corrine Fresquez
Los Alamos National Laboratory

EDUCATION

Education Co-Chair, Krishna Madhavan
Purdue University

Education Co-Chair, Gary Bertoline
Purdue University

MINORITY OUTREACH PROGRAM

Chair, Valerie B. Thomas
Department of Defense High Performance Computing Modernization Program

Alson Been
Bethune-Cookman College

SCGLOBAL

SCGlobal Chair, Ron Rankine
Ryerson University

Technical Producer, Many Ayromlou
Ryerson University

Technical Director, Jim Miller
inSORS Integrated Communications

Showcase Producer, Cindy Sievers
Los Alamos National Laboratory

SCinet Coordinator, Jaffery Richard Schwab
Purdue University

SCDesktop Producer, Paul Mercer
Arctic Region Supercomputing Center

  Communications Coordinator, John I Quebedeaux Jr
Louisiana State University

Remote Sites Manager(USA), John W Langkals
Ohio State University

Remote Sites Manager(Canada), Brian Corrie
Simon Fraser University

Remote Sites Manager(Europe), Paul Joseph Kuchar
University of Manchester

Remote Sites Manager(Asia/Pacific), Jason Bell
Central Queensland University

Student Volunteers, Julie Mullen
Solidus Technical Solutions



Home | About | Contact Us | Registration | Sitemap
IEEEComputer SocietyACM