SC|06 Powerful Beyond Imagination
SC06 is the International Conference for High Performance Computing Networking and Storage

About Registration Conference Technical Program Exhibits News and Press Travel

Home Conference Schedule



SCHEDULE: NOV 11-17, 2006

Entire WeekSaturdaySundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
My Itinerary

Filter by Event Type

 
Select the events you wish to add to your itinerary and click the "Add" button or login to view/save to an existing itinerary.
 

ADD Time Type Session Event Chair/Speaker Location
8:30AM - 10:00AM Education Program General SC Keynote - Education Program Welcome To Attend General SC Keynote - Education Participants welcome to attend
8:30AM - 10:00AM Invited Speaker Keynote The Coming Merger of Biological and Non Biological Intelligence Ray Kurzweil Ballroom A-D
10:30AM - 11:00AM Paper Architecture A Performance Comparison through Benchmarking and Modeling of Three Leading Supercomputers: Blue Gene/L, Red Storm, and Purple Adolfy Hoisie, Gregory Johnson, Darren Kerbyson, Michael Lang, Scott Pakin 20-21
10:30AM - 11:15AM Masterwork Astrophysics The Cosmic Simulator Michael L. Norman Ballroom A
10:30AM - 11:00AM Paper, Best Student Paper Finalist Biology PBPI: A High Performance Implementation of Bayesian Phylogenetic Inference Xizhou Feng, Kirk W. Cameron, Duncan A. Buell 22-23
10:30AM - 11:00AM Exhibitor Forum Grids and Network Applications Addressing High Performance and Grid Challenges: Intel and CERN Stephen Wheat, Bob Jones 1-2
10:30AM - 11:00AM Paper Imaging and Visual Analysis Toward Real-Time, Image Guided Neurosurgery Using Distributed and Grid Computing Nikos Chrisochoides, Andriy Fedorov, Andriy Kot, Neculai Archip, Peter Black, Olivier Clatz, Alexandra Golby, Ron Kikinis, Simon K. Warfield 18-19
10:30AM - 11:00AM Exhibitor Forum Innovative Technologies I Unleash the Power of Stream Processors with a New Software Platform for Commodity Hardware Matthew Papakipos 13
10:30AM - 12:00PM Education Program Little Fe - Education Booth Little Fe - Education Booth
10:30AM - 11:00AM SC Global Showcase SCGlobal - Parade of Nations Opening Address Ron Rankine 14 - 16
10:30AM - 10:50AM Storage Challenge Finalist Storage Challenge Trading Memory for Disk: Using Parallel Access to Fast InfiniBand Disk Arrays for Large Computational Chemistry Applications Troy Benjegerdes, Brett Bode, Kyle Schochenmaier 24-25
10:50AM - 11:10AM Storage Challenge Finalist Storage Challenge Scaling NFS through RDMA for Cluster Computing Dov Cohen, Jeff Decker, Noah Fischer, Helen Y. Chen, Jackie H. Chen 24-25
11:00AM - 11:20AM SC Global Showcase Advanced Medical Collaborative Technologies Laboratory for Collaborative Diagnostics: Malaria TV Peter Pennefather, Ian Crandall, West Suhanic 14 - 16
11:00AM - 11:30AM Paper Architecture The Potential Energy Efficiency of Vector Acceleration Christophe Lemuet, Jack Sampson, Jean-Francois Collard, Norm Jouppi 20-21
11:00AM - 11:30AM Paper Biology Locality and Parallelism Optimization for Dynamic Programming Algorithms in Bioinformatics Guangming Tan, Ninghui Sun, Shengzhong Feng 22-23
11:00AM - 11:30AM Exhibitor Forum Grids and Network Applications Grid for Business Information: Extracting Maximum Value from Information Ian Baird 1-2
11:00AM - 11:30AM Paper Imaging and Visual Analysis Large Image Correction and Warping in a Cluster Environment Vijay S Kumar, Benjamin Rutt, Tahsin Kurc, Umit Catalyurek, Sunny Chow, Stephan Lamont, Maryann Martone, Joel Saltz 18-19
11:00AM - 11:30AM Exhibitor Forum Innovative Technologies I Using FPGAs in Supercomputers: Breaking with Reconfigurable Computing Stefan Mohl 13
11:10AM - 11:30AM Storage Challenge Finalist Storage Challenge HUSt: A Heterogeneous Unified Storage System for GIS Grid Lingfang Zeng, Ke Zhou, Zhan Shi, Dan Feng, Fang Wang, Changsheng Xie, Zhitang Li, Zhanwu Yu, Jianya Gong, Qiang Cao, Zhongying Niu, Lingjun Qin, Qun Liu, Yao Li, Hong Jiang 24-25
11:15AM - 12:00PM Masterwork Astrophysics Understanding Our Cosmic Origin through Petascale Computing Anthony Mezzacappa Ballroom A
11:20AM - 11:40AM SC Global Showcase Advanced Medical Collaborative Technologies Patient Safety Training using advanced medical and network technology Stephen Small 14 - 16
11:30AM - 12:00PM Paper, Best Student Paper Finalist Architecture The Design Space of Data-Parallel Memory Systems Jung Ho Ahn, Mattan Erez, William J. Dally 20-21
11:30AM - 12:00PM Paper Biology Computing Large Sparse Multivariate Optimization Problems with an Application in Biophysics Emre H Brookes, Rajendra V Boppana, Borries Demeler 22-23
11:30AM - 12:00PM Exhibitor Forum Grids and Network Applications gridMathematica: Overview and New Developments Dr. Roman E. Maeder 1-2
11:30AM - 12:00PM Paper Imaging and Visual Analysis Detecting Distributed Scans Using High-Performance Query-Driven Visualization Kurt Stockinger, E. Wes Bethel, Scott Campbell, Eli Dart, Kesheng Wu 18-19
11:30AM - 12:00PM Exhibitor Forum Innovative Technologies I Applying Scalable Acalis Field Programmable Multi-Cores to HPC Gail A Walters 13
11:30AM - 11:50AM Storage Challenge Finalist Storage Challenge High Performance Data Analysis for Particle Physics using the Gfarm File System Osamu Tatebe, Nobuhiko Katayama, Mitsuhisa Sato, Taisuke Boku, Akira Ukawa, Shohei Nishida, Ichiro Adachi 24-25
11:40AM - 12:00PM SC Global Showcase Advanced Medical Collaborative Technologies Extending Interactivity in Grid Collaboration Tools for Long Distance Biomedical Training and Research Kai Zhang, Wei-Li Liu 14 - 16
12:00PM - 1:30PM Education Program Tuesday Lunch - On the Patio Tuesday Lunch
12:15PM - 1:15PM BOF Compframe Compframe: Developement of Component Frameworks for High Performance Computing Rob Armstrong 17
12:15PM - 1:15PM BOF Dynamic Data Dynamic Data-driven Applications Systems Frederica Darema, Mario Rotea Ballroom A
12:15PM - 1:15PM BOF Heterogeneuos Optical GHPN/GLIF: Delivery of Network Services across Heterogeneous Optical Domains Dimitra Simeonidou, Gigi Karmous-Edwards 18-19
12:15PM - 1:15PM BOF HPC Challenge The 2006 HPC Challenge Awards Jack Dongarra, Jeremy Kepner Ballroom B-C
12:15PM - 1:15PM BOF Open MPI Open MPI Community Meeting Jeff Squyres, Brian Barrett 22-23
12:15PM - 1:15PM BOF OSCAR OSCAR Community Meeting Stephen Scott, Thomas Naughton, Geoffroy Vallee 13
12:15PM - 1:15PM BOF Performance Tools Performance Tools for Large-Scale Clusters Zarka Cvetanovic 1-2
12:15PM - 1:15PM BOF TORQUE TORQUE Resource Manager Garrick Staples 20-21
12:15PM - 1:15PM BOF TotalView TotalView Tips and Tricks Chris Gottbrath, Peter Thompson 24-25
1:30PM - 2:00PM HPC Analytics Challenge Finalist Analytics Challenge Remote Runtime Steering of Integrated Terascale Simulation and Visualization Tiankai Tu, Hongfeng Yu, Jacobo Bielak, Omar Ghattas, Julio C. Lopez, Kwan-Liu Ma, David R. O'Hallaron, Leonardo Ramirez-Guzman, Nathan Stone, Ricardo Taborda-Rios, John Urbanic 24-25
1:30PM - 2:15PM Masterwork Biology The Blue Brain Project Henry Markram Ballroom A
1:30PM - 2:00PM Exhibitor Forum Ethernet Interconnects Dynamic Ethernet Lightpaths: On-demand 10GbE and GbE Connections for Research Networks Jeff Verrant 1-2
1:30PM - 2:00PM Paper Memory Sequoia: Programming the Memory Hierarchy Kayvon Fatahalian, Timothy J. Knight, Mike Houston, Mattan Erez, Daniel R. Horn, Larkhoon Leem, Ji Young Park, Manman Ren, Alex Aiken, William J. Dally, Pat Hanrahan 20-21
1:30PM - 2:00PM Paper, Best Paper Finalist Molecular Dynamics Scalable Algorithms for Molecular Dynamics Simulations on Commodity Clusters Kevin J. Bowers, Edmond Chow, Huafeng Xu, Ron O. Dror, Michael P. Eastwood, Brent A. Gregerson, John L. Klepeis, Istvan Kolossvary, Mark A. Moraes, Federico D. Sacerdoti, John K. Salmon, Yibing Shan, David E. Shaw 22-23
1:30PM - 2:00PM Paper Scalable Systems Software A Software Based Approach for Providing Network Fault Tolerance in Clusters Using the uDAPL Interface: MPI Level Design and Performance Evaluation Abhinav Vishnu, Prachi Gupta, Amith Mamidala, Dhabaleswar Panda 18-19
1:30PM - 2:00PM Exhibitor Forum Storage Solutions I Advances in RAID and HPC Storage Reliability Garth Gibson 13
1:30PM - 2:00PM SC Global Showcase Technological Frontiers in Global Collaboration ARCTIS: Augmented Reality Collaborative Tangible Interactive Simulation Uwe Woessner, N. N. 14 - 16
2:00PM - 2:30PM HPC Analytics Challenge Finalist Analytics Challenge Computational Oral and Speech Science on E-science Infrastructures Kazunori Nozaki, Masaaki Noro, Masashi Nakagawa, Susumu Date, Kenichi Baba, Steven Peltier, Toshihiro Kawaguchi, Toyokazu Akiyama, Hiroo Tamagawa, Yohsuke Tanaka, Toshihiro Kawaguchi, Shinji Shimojo 24-25
2:00PM - 2:30PM Exhibitor Forum Ethernet Interconnects Low-Latency Ethernet: The Ubiquitous Datacenter Interconnect Uri Cummings 1-2
2:00PM - 2:30PM Paper Memory CellSs: A Programming Model for the Cell BE Architecture Pieter Bellens, Josep M. Perez, Rosa M. Badia, Jesus Labarta 20-21
2:00PM - 2:30PM Paper Molecular Dynamics Blue Matter: Approaching the Limits of Concurrency for Classical Molecular Dynamics Blake G. Fitch, Aleksandr Rayshubskiy, Maria Eleftheriou, T.J. Christopher Ward, Mark E. Giampapa, Michael C. Pitman, Robert S. Germain 22-23
2:00PM - 2:30PM Paper Scalable Systems Software Problem Diagnosis in Large-Scale Computing Environments Alexander V. Mirgorodskiy, Naoya Maruyama, Barton P. Miller 18-19
2:00PM - 2:30PM Exhibitor Forum Storage Solutions I Paradigm Shift in the Data Storage Industry Sujal M Patel 13
2:00PM - 2:30PM SC Global Showcase Technological Frontiers in Global Collaboration Semantically-Enhanced Collaborative Engineering and Design Services Michael Murphy, Thomas Fischer 14 - 16
2:15PM - 3:00PM Masterwork Biology Elucidating Laws of the Unruly Jungle with Computational Approaches to Complex Ecological Networks Neo Martinez Ballroom A
2:30PM - 3:00PM HPC Analytics Challenge Finalist Analytics Challenge High-throughput Visual Analytics Biological Sciences: Turning Data into Knowledge Christopher S Oehmen, Lee Ann McCue, Joshua N. Adkins, Katrina Waters, Tim Carlson, William R. Cannon, Bobbie-Jo Webb-Robertson, Douglas Baxter, Elena Peterson, Mudita Singhal, Anuj Shah, Kyle Klicker 24-25
2:30PM - 3:00PM Exhibitor Forum Ethernet Interconnects iWARP Ethernet: Key to Driving Ethernet into High Performance Environments Charles R (Rick) Maule 1-2
2:30PM - 3:00PM Paper Memory A Memory Model for Scientific Algorithms on Graphics Processors Naga Govindaraju, Scott Larsen, Jim Gray, Dinesh Manocha 20-21
2:30PM - 3:00PM Paper Molecular Dynamics Preliminary Investigation of Advanced Electrostatics in Molecular Dynamics on Reconfigurable Computers Ronald Scrofano, Viktor K. Prasanna 22-23
2:30PM - 3:00PM Paper, Best Student Paper Finalist Scalable Systems Software From Mesh Generation to Scientific Visualization: An End-to-End Approach to Parallel Supercomputing Tiankai Tu, Hongfeng Yu, Leonardo Ramirez-Guzman, Jacobo Bielak, Omar Ghattas, Kwan-Liu Ma, David R. O'Hallaron 18-19
2:30PM - 3:00PM Exhibitor Forum Storage Solutions I Future of Storage and Commodity Clusters Dave Fellinger 13
2:30PM - 3:00PM SC Global Showcase Technological Frontiers in Global Collaboration Sharing Interactive High-Resolution Media for Advanced Collaboration JongWon Kim 14 - 16
3:30PM - 3:40PM Bandwidth Challenge Finalist Bandwidth Challenge Secure File Sharing Naoyuki Fujita, Hirofumi Ohkawa 24-25
3:30PM - 3:50PM SC Global Showcase Building Communities on the Grid AccessGrid in the Canadian HPC scene Brian Corrie 14 - 16
3:30PM - 4:15PM Masterwork Combustion Terascale Direct Numerical Simulations of Turbulent Combustion Jacqueline Chen Ballroom A
3:30PM - 4:00PM Exhibitor Forum High Performance Interconnects High Performance Networks for the Future Duncan Roweth, Moray McLaren 1-2
3:30PM - 4:00PM Paper, Best Student Paper Finalist Interconnect Routing and Scheduling Adaptive Routing in High-Radix Clos Networks John Kim, William Dally, Dennis Abts 20-21
3:30PM - 4:00PM Paper Particles and Continuum Nested OpenMP for Efficient Computation of 3D Critical Points in Multi-Block CFD Datasets Andreas Gerndt, Samuel Sarholz, Marc Wolter, Dieter an Mey, Christian Bischof, Torsten Kuhlen 22-23
3:30PM - 3:50PM Scatter/Gather Scatter / Gather I 10 HPC Innovations with Parallel Matlab Jeremy Kepner 18-19
3:30PM - 4:00PM Exhibitor Forum Storage Solutions II Global Data Sharing: Addressing the Challenge of Data Locality Wayne Karpoff 13
3:40PM - 3:50PM Bandwidth Challenge Finalist Bandwidth Challenge High Speed Data Gathering, Distribution and Analysis for Physics Discoveries at the Large Hadron Collider Harvey Newman, Julian J. Bunn, Yang Xia, David G. Foster, Richard Cavanaugh, Shawn McKee 24-25
3:50PM - 4:00PM Bandwidth Challenge Finalist Bandwidth Challenge Transporting Sloan Digital Sky Survey Data using SECTOR Robert Grossman, Yunhong Gu, Michal Sabala, Shirley Connelly, David Hanley, Joe Mambretti, Alex Szalay, Ani Thakar, Jan vandenBerg, Alainna Wonders 24-25
3:50PM - 4:30PM SC Global Showcase Building Communities on the Grid Broadening Participation on the Grid Rollin W.I. Guyden, Stephenie McLean, Graig A. Gilham, Garrett Love 14 - 16
3:50PM - 4:10PM Scatter/Gather Scatter / Gather I Embarrassingly Parallel Computing Cleve Moler 18-19
4:00PM - 4:10PM Bandwidth Challenge Finalist Bandwidth Challenge High Throughput Feature-matching Analysis of Biological Spectral Data Chris Oehmen, Douglas Baxter, Ryan Mooney, Shaun O'Leary, Tim Carlson 24-25
4:00PM - 4:30PM Exhibitor Forum High Performance Interconnects Network Topologies for High Performance Computing: Ethernet, InfiniBand and Storage Nikhil Kelshikar 1-2
4:00PM - 4:30PM Paper Interconnect Routing and Scheduling A Near-Optimal Real-time Hardware Scheduler for Large Cardinality Crossbar Switches Raymond R. Hoare, Zhu Ding, Alex K. Jones 20-21
4:00PM - 4:30PM Paper Particles and Continuum Modeling Pulse Propagation and Scattering in a Dispersive Medium: Performance of MPI/OpenMP Hybrid Code Robert O Rosenberg, Guy Norton, Jorge C Novarini, Wendell Anderson, Marco Lanzagorta 22-23
4:00PM - 4:30PM Exhibitor Forum Storage Solutions II Accelerating Data for Compute Clusters and Grids Benoit Marchand 13
4:10PM - 4:20PM Bandwidth Challenge Finalist Bandwidth Challenge All in a Day's Work: Advancing Data-Intensive Research with the Data Capacitor Stephen C Simms, Matt Davy, Bret Hammond, Matt Link, Craig Stewart, Randall Bramley, Beth Plale, Dennis Gannon, Mu-Hyun Baik, Scott Teige, John Huffman, Rick McMullen, Doug Balog, Greg Pike 24-25
4:10PM - 4:30PM Scatter/Gather Scatter / Gather I Star-P:The High Performance Interactive SuperComputing Platform Alan Edelman 18-19
4:15PM - 5:00PM Masterwork Combustion High Performance Computing for Combustion Applications Gabriel Staffelbach Ballroom A
4:20PM - 4:30PM Bandwidth Challenge Finalist Bandwidth Challenge Streaming Uncompressed 4K Scientific Media Laura Arns, Ryan Pedela, Michael Shuey, Preston Smith, Jenett Tillotson 24-25
4:30PM - 4:40PM Bandwidth Challenge Finalist Bandwidth Challenge VFER: High-performance Transport in User Space Stanislav Shalunov, Ivan Beschastnikh 24-25
4:30PM - 5:00PM SC Global Showcase Building Communities on the Grid New Voices and New Visions for Engaging Native American Students in Computer Science Glenn Bresnahan, Arthur Maccabe, Maria Williams, Arlan Sando, Erik Brisson, Jennifer Teig von Hoffman 14 - 16
4:30PM - 5:00PM Exhibitor Forum High Performance Interconnects Enabling Next Generation Supercomputing Clusters Michael Vrazel 1-2
4:30PM - 5:00PM Paper Interconnect Routing and Scheduling Level-Wise Scheduling Algorithm for Fat Tree Interconnection Networks Zhu Ding, Raymond R. Hoare, Alex K. Jones, Rami Melhem 20-21
4:30PM - 5:00PM Paper Particles and Continuum Performance Modeling and Optimization of a High Energy Colliding Beam Simulation Code Hongzhang Shan, Erich Strohmaier, Ji Qiang, David H. Bailey, Kathy Yelick 22-23
4:30PM - 4:50PM Scatter/Gather Scatter / Gather I pMatlab and bcMPI: MATLAB PGAS Programming over High Speed Interconnects Dave Hudak, Ashok Krishnamurthy 18-19
4:30PM - 5:00PM Exhibitor Forum Storage Solutions II Analyzing All the Data All the Time Bill Blake 13
4:40PM - 4:50PM Bandwidth Challenge Finalist Bandwidth Challenge Phoebus Guy Almes, Martin Swany, Aaron Brown 24-25
5:15PM - 7:15PM ACM SRC Poster, Poster ACM Student Research Competition Reception Adaptive Coarsening: Simple, Effective Floating-Point Compression Christopher R Schroeder Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM ACM SRC Poster, Poster ACM Student Research Competition Reception A Middleware Approach in Facilitating Web-Mobile-Desktop (WMD) Application Communication in Distributed Systems Long Tang Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM ACM SRC Poster, Poster ACM Student Research Competition Reception HPCBugBase: An Experience Base for HPC Defects Taiga Nakamura Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM ACM SRC Poster, Poster ACM Student Research Competition Reception Employing Peer-to-Peer Services for Robust Grid Computing Jik-Soo Kim Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM ACM SRC Poster, Poster ACM Student Research Competition Reception Statistical Inference for Efficient Microarchitectural and Application Analysis Benjamin C Lee Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM ACM SRC Poster, Poster ACM Student Research Competition Reception CCA-LISI: On Designing A Common Component Architecture Parallel Sparse Linear Solver Interface Fang Liu Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Optimized Large File Access in Storage Clusters using common TCP/IP-based File Transfer Protocols Stijn Eeckhaut, Michiel Mertens, Stijn De Smet, Brecht Vermeulen, Luc Andries, Mira Peltomaki Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Bringing Instruments into the Grid Francesco Lelli Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Component Architectures for Quantum Chemistry: Forging New Capabilities and Insights Joseph P Kenny, Curtis L Janssen, Ida M B Nielsen, Manojkumar Krishnan, Vidhya Gurumoorthi, Edward F Valeev, Theresa L Windus Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Utilizing Grid Computing Technologies for Advanced Reservoir Studies Zhou Lei, Gabrielle Allen, Dayong Huang, Hartmut Kaiser, Xin Li, Chris White Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Scalable Software Infrastructure Project Akira Nishida, Hisashi Kotakemori, Tamito Kajiyama, Akira Nukada Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception The Computer Failure Data Repository (CFDR): Collecting, Sharing and Analyzing Failure Data Bianca Schroeder, Garth Gibson Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception SimBA: A Discrete Event Simulator for Performance Prediction of Volunteer Computing Projects David A. Flores, Trilce Estrada, Michela Taufer, Patricia J. Teller, Andre Kerstens Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception The Structural Simulation Toolkit: Exploring Novel Architectures Arun F Rodrigues, Richard C Murphy, Peter Kogge, Keith D Underwood Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Pairwise Alignments on the Cell Processor Vipin Sachdeva, Mike Kistler, Evan Speight Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception The SAGA C++ Reference Implementation: A Milestone toward New High-Level Grid Applications Hartmut Kaiser, Andre Merzky, Stephan Hirmer, Gabrielle Allen, Edward Seidel Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Optimizing EUDOC for the IBM eServer Blue Gene Supercomputer Yuan-Ping Pang, Brent Swartz, Brian Smith, Tim Mullins, Amanda Peters, Roy Musselman Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Visualization of Storage Controller Performance Data Amit P Sawant, Matti Vanninen Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Collective Operations using Low Level Interfaces on BG/L Aleksandr Rayshubskiy, Blake Fitch Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Asynchronous Programming with Tarragon Pietro Cicotti, Scott B. Baden Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Data-Driven Time Parallelization Lei Ji, Yanan Yu, Namas Chandra, Hugh Nymeyer, Ashok Srinivasan Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Targeting Multi-Core Architectures for Linear Algebra Applications Alfredo Buttari, jakub Kurzak, Jack Dongarra Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Patterns in Parallel Programs: Toward High-level Understanding of Large-Scale Traces Bernhard Aichinger, Martin Schulz, Dieter Kranzlmueller, Thomas Köckerbauer, Bronis R. de Supinski Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Zero-Force MPI: Toward Tractable Toolkits for High Performance Computing Magdalena Slawinska, Dawid Kurzyniec, Jaroslaw Slawinski, Vaidy Sunderam Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception High Resolution, High Throughput Protein Structure Prediction using IBM Blue Gene Supercomputers: Predicting CASP Targets in Record Time Ross C Walker, Srivatsan Raman, David Baker Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Alef Parallel SAT Solver for HPC Hardware James R Ezick, Samuel B Luckenbill, Donald Nguyen, Peter Szilagyi, John Starks, Richard A Lethin Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception A Meta-Provenance Service to Infer Context from Provenance Data of Distributed Entities Nithya N Vijayakumar, Beth Plale Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Semantics for Hybrid Networks Using the Network Description Language Jeroen van der Ham, Paola Grosso, Freek Dijkstra, Cees TAM de Laat Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Accelerating Web Protocols Using RDMA Dennis Dalessandro, Pete Wyckoff Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Implementing Algorithms on FPGAs Using High-Level Languages and Low-Level Libraries Robin J Bruce, Richard Chamberlain, Malachy Devlin, Stephen Marshall Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception To Bid or Not To Bid: A Hybrid Market-Based Resource Allocation Framework Elizeu Santos-Neto, Kate Keahey Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Digital Sherpa Ronald C. Price, Victor E. Bazterra, Wayne Bradford, Julio C. Facelli Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Parallel I/O Advancements in Air Quality Modeling Systems Todd Kordenbrock, Ron Oldfield, Jeffrey Young Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Cosmological Simulations on Supercomputers Filippo Gioachin, Celso L. Mendes, Laxmikant V. Kale, Thomas R. Quinn Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception A Study of Process Arrival Patterns for MPI Collective Operations Ahmad Faraj, Pitch Patarasuk, Xin Yuan Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception The Finite-Volume Dynamical Core on the Cubed-Sphere William Putman Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Parallel Performance Wizard: A Performance Analysis Tool for Partitioned Global-Address-Space Programming Models Adam Leko, Hung-Hsun Su, Dan Bonachea, Bryan Golden, Max Billingsley, Alan George Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Scalable Compression and Replay of Communication Traces in Massively Parallel Environments Michael Noeth, Jaydeep Marathe, Frank Mueller, Martin Schulz, Bronis de Supinski Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Portable Performance Optimizations based on a Performance History of the Fusion Microturbulence Code GYRO Mark R Fahey Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Fast Binary Serialization for Grid Systems with XBS Tharaka Devadithya, Kenneth Chiu Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception NCSA Environmental Cyberinfrastructure Demonstration Project: Creating Cyberenvironments for Environmental Engineering and Hydrological Science Communities Barbara Minsker, Jim Myers, Mark Marikos, Tim Wentling, Steve Downey, Yong Liu, Peter Bajcsy, Rob Kooper, Luigi Marini, Noshir Contractor, Harold D. Green, Joe Futrelle Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Network Performance Impact of a Lightweight Linux for Cray XT3 Compute Nodes Trammell Hudson, Ron Brightwell Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Engineering the 100 Terabyte Turbulence Database (or How To Track Particles at Home) Eric A Perlman, Randal Burns Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Application Controlled Parallel Asynchronous IO Shujia Zhou, Amidu Oloso, Megan Damon, Tom Clune Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Charm++ Simplifies Coding for the Cell Processor David M. Kunzman, Gengbin Zheng, Eric Bohm, James C. Phillips, Laxmikant V. Kale Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Harnessing Grid Resources to Enable the Dynamic Analysis of Large Astronomy Datasets Ioan Raicu, Ian Foster, Alex Szalay Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Performance Evaluation of GPUs Using the RapidMind Development Platform Michael D. McCool, Kevin Wadleigh, Brent Henderson, Hsin-Ying Lin Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Energy/Performance Modeling for Collective Communication in 3-D Torus Cluster Networks S. Conner, G. M. Link, S. Tobita, M. J. Irwin, P. Raghavan Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Human Arterial Tree Simulation on TeraGrid Leopold Grinberg, Suchuan Dong, James Noble, Alexander Yakhot, George Karniadakis, Nicholas Karonis Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception ASTEX: A Hot Path Based Thread Extractor for Distributed Memory System on a Chip Eric Petit, Francois Bodin, Guillaume Papaure, Florence Dru Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Improving Fault Resilience of High Performance Applications Yawei Li, Zhiling Lan Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception A Reconfigurable Supercomputing Library for Accelerated Parallel Lagged-Fibonacci Pseudorandom Number Generation Yu Bi, Gregory D Peterson, G. Lee Warren, Robert J. Harrison Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception IANUS: Scientific Computing on an FPGA-based Architecture Filippo Mantovani Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Designing a Collaborative Cyberinfrastructure for Event-driven Coastal Modeling Philip Bogden, Gabrielle Allen, Gerry Creager, Sara Graves, Rick Luettich, Lavanya Ramakrishnan Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Optimized Collectives for PGAS Languages with One-Sided Communication Dan Bonachea, Paul Hargrove, Rajesh Nishtala, Michael Welcome, Katherine Yelick Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception DejaVu: Transparent User-Level Checkpointing, Migration and Recovery for Distributed Systems Joseph F. Ruscio, Michael A. Heffner, Srinidhi Varadarajan Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception N-Body Simulation on GPUs Erich Elsen, Mike Houston, V. Vishal, Eric Darve, Pat Hanrahan, Vijay Pande Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Toward a Power Efficient Computer Architecture for Barnes-Hut N-Body Simulations Konrad Malkowski, Padma Raghavan, Mary Jane Irwin Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Parallel Massive Scale-Free Graph Generators Andy Yoo, Keith Henderson Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Improving the Performance of Parallel Backprojection on a Reconfigurable Supercomputer Ben Cordes, Miriam Leeser, Eric Miller, Richard Linderman Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Powerful New Research Computing System Available via the TeraGrid D Scott McCaulay, Matt R Link, George W Turner, David Y Hancock, Maria Morris, Craig A Stewart Ballroom Corridor
5:15PM - 7:15PM Poster Poster Reception Reconfigurable Accelerator for Quantum Monte Carlo Simulations in N-body Systems Akila Gothandaraman, G. Lee Warren, Gregory D. Peterson, Robert J. Harrison Ballroom Corridor
5:30PM - 7:00PM BOF Cell BE Cell BE Processor in HPC Robert Cooper, Kai Staats Ballroom A
5:30PM - 7:00PM BOF Global Automotive HPC's Role in Global Automotive Design Christian Tanasescu, Sharan Kalwani 1-2
5:30PM - 7:00PM BOF InfiniBand Routing InfiniBand Routing and Switching: Improving Fabric Scalability, Distance, and Fault Isolation Amir Sharif, Ted Wilcox 13
5:30PM - 7:00PM BOF OpenMP OpenMP Sanjiv Shah, Mark Bull 18-19
5:30PM - 7:00PM BOF Open|SpeedShop Open|SpeedShop: Open Source Performance Analysis for Linux Clusters Martin Schulz, Jim Galarowicz, William Hachfeld 20-21
5:30PM - 7:00PM BOF Pathway to Petascale The Pathway to Petascale Science Thom Dunning, Francine Berman, John R. Boisseau 24-25
5:30PM - 7:00PM BOF Science Gateway Science Gateway, Portal and Other Community Interfaces to High End Resources Nancy R Wilkins-Diehr, Thomas Soddemann 22-23
5:30PM - 7:00PM BOF SPEC HPG SPEC HPG Benchmarks Ron Lieberman 17
5:30PM - 7:00PM BOF TOP500 TOP500 Supercomputer Erich Strohmaier Ballroom B-C
ADD



Home | About | Contact Us | Registration | Sitemap
IEEEComputer SocietyACM